Windows’u yükledikten sonra bir çoğumuz Windows’un bize hazır olarak yüklediği programları kullanmayıp alternatif programlar ile çalışırız. Bu yazımda sizlere yeni Windows kurulumundan sonra benim en çok kullandığım (veya alışkanlık) programları listeleyeceğim.

 • WinRAR
  Bence Windows için olmazsa olmaz bir program. Windows zaten .zip uzantısını ayıklayabiliyor fakat .rar uzantısı için şart olan bir program.
 • TeamViewer
  İş yerindeki bilgisayar olsun, evinizdeki bilgisayar olsun, arkadaşınızın bilgisayarı olsun bunlara kurulum ve gerekli ayarları yaptıktan sonra uzak bağlantı kurarak gerekli işlemleri yapabilirsiniz.
 • Ashampoo Burning Studio
  Medyaları CD ve DVD lere yazmak için kullandığım en kullanışlı program diyebilirim. Kullanımı basit ve Türkçe olması büyük bir artı. Ayrıca Ücretsiz sürümüde tüm ihtiyaçları karşılıyor.
 • VLC Media Player
  Uzun süre Gom Player kullandıktan sonra, VLC Playera terfi ettim. Neden terfi ettim derseniz. Gom Playerda aşırı yavaşlama kasmalar olmaya başlamıştı, ayrıca ücretli sürümden sonra reklamlar filan gelmeye başlayınca programın şekli değişti. Alternatif olarak VLC Playera baktım, iyiki de bakmışım. Hem Ücretsiz, Reklamsız hemde çok kullanışlı.
 • Winamp
  1998 yılından bugüne kadar kullandığım müzik çalar programı, bence en iyisi belkide alışkanlıktır. Windows 10 ile gelen Groove Müzik uygulaması bana hiç sıcak gelmedi, Winamp alışkanlık olduğu için daha cezbedici duruyor.
 • K-Lite Codec Pack
  Senelerdir yüklerim fakat tam olarak ne işe yaradığını net bir şekilde çözemedim. Ama bir iki açılmayan video ve ses dosyasını kendi playerı ile sıkıntısız bir şekilde oynattığı için her formattan sonra muhakkak Mega paketini yüklerim.
 • Microsoft Office
  Özellikle Excel, Word, Outlook için kullandığım ve her bilgisayarda olmazsa olmaz bir programdır.
 • Adobe Acrobat Reader
  .pdf uzantılı dosyalar için en yaygın kullanılan PDF Görüntüleyicisi. Biraz kasar ama benim favorimdir.
 • Google Chrome
  Favori Web Tarayıcımdır. Hem bilgisayarımda hemde cep telefonumda kullandığım tarayıcıdır. Hele birde senkronizasyonu açıp ayarlarını yaptığınızda çok kullanışlı bir şekilde kullana bilirsiniz.
 • Opera
  Yeni kullanmaya başladığım ama kendinden reklam engellemesi ve VPN servisinin olması beni çok cezbetti. Ara ara da olsa kullandığım bir tarayıcı.

 

 

NOT: Programları indirmeniz için görsellere tıklayarak resmi sitelerine ulaşabilirsiniz. Programlar Demo veya Ücretsiz olabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir